‘Koronawirus w pigułce’ dzisiaj cześć czwarta, czyli o tym jak czują się pacjenci wypisani ze szpitala po infekcji COVID-19….

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy pacjenci po infekcji COVID-19, a szczególnie ci hospitalizowani, będą mieć dalsze objawy z układu oddechowego i przez jaki okres? Czy objawy te będą konsekwencja niewydolności oddechowej czy może problemów z sercem? Czy zmiany radiologiczne obserwowane w fazie nagłej będą nadal obecne potem i jak długo? I w końcu kluczowe pytanie, jaki jest wpływ infekcji COVID-19 na wydolność fizyczna, nasze funkcjonowanie, nasze funkcje emocjonalne i socjalne?

 

Niestety, ze względu, że COVID-19 jest nowym wirusem, mało jest wiadomo o długofalowych skutkach infekcji na organizm. To co na razie wiemy, to wyniki dwóch opublikowanych badan odnośnie zmian radiologicznych w płucach. I tak po 3 tygodniach od początku infekcji nadal obserwuje się zmiany w płucach, a jednocześnie pojawiają się takie, które mogą odpowiadać zwłóknieniom płuc. Zmiany te nie występują oczywiście u wszystkich pacjentów, ale odsetek pacjentów mających obraz radiologiczny odpowiadający zwłóknieniom jest o wiele większy niż w przypadku infekcji innym koronawirusem, jakim jest SARS (który spowodował epidemie na mniejsza skala kilka lat wstecz).

 

Czy funkcja płuc jest zmniejszona u pacjentów po infekcji COVID-19?

Niestety, nie ma jak dotąd żadnych badan odnośnie funkcji płuc po infekcji COVID-19. Wiadomo jednak, że po infekcji SARS funkcja płuc zdaje się być zachowana. W początkowej fazie choroby obserwuje się niewielkie zmiany obstrukcyjne, które następnie się wycofują. Można tez zaobserwować obniżenie dyfuzji płuc, która u 15% pacjentów może się utrzymywać po infekcji.

 

Wydolność fizyczna po infekcji COVID-19.

I tutaj ponownie możemy bazować jedynie na danych po infekcji innym koronawirusem, bo nic nie wiadomo odnośnie COVID-19.

Po infekcji SARS jest obniżona wydolność fizyczna, mierzona za pomocą testu marszu przez 6 minut, jak również oceniana przez ergospirometryczną próbę wysiłkową (tutaj wydolność fizyczna była zmniejszona u ponda 40% pacjentów po roku od infekcji SARS). Dlatego przypuszcza się, że po infekcji COVID-19 wydolność fizyczna również może być zmniejszona przez co najmniej kilka miesięcy. Osobiście zastanawiam się czy pacjenci po COVID-19 nie będą potrzebować w jakim stopniu rehabilitacji, aby zupełnie powrócić do zdrowia.

Jednocześnie kluczowa sprawa wydaje się dalsze monitorowanie chorych po COVID-19 tak aby ocenić ryzyko długofalowych powikłań i ich wpływ na wydolność fizyczna, funkcjonowanie socjalne i emocjonalne pacjentów. Dodatkowo te informacje będą kluczowe, aby dobrać odpowiednie leczenie i ewentualne inne interwencje terapeutyczne w sposób indywidualny i na czas.

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 17.04.2020

Wczorajsze dane wskazują na dalszy spadek liczby nowo hospitalizowanych pacjentów, osób przebywających w szpitalach z COVID-19, pacjentów wymagających hospitalizacji na intensywnej terapii i wymagających wspomaganego oddychania. Szczyt zachorowań przypadł na początek kwietnia, teraz obserwujemy bardzo wolny spadek hospitalizacji.

Liczba nowo zdiagnozowanych osób z COVID-19 wczoraj to 1329 osób, całkowita liczba zdiagnozowanych osób w Belgii to 36138 osób.

I tak wczoraj 320 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, a 399 osób zostało wypisanych do domu. W szpitalach w Belgii są hospitalizowane 5161 osób z powodu koronawirusa (to o 148 osób mniej niż w poprzednim dniu). 1140 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (mniej o 42 osoby niż przedwczoraj). 848 osób wymaga wspomaganego oddychania. Wczoraj zmarło niestety kolejne 313 osób z powodu COVID-19 (większość w domach opieki), co oznacza, że od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii zmarło 5163 osób.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1227 euro! Super!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN: BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search