Rada Bezpieczeństwa w Belgii przedłuża aktualne środki zapobiegawcze do 3 maja, jednak są małe zmiany…

Dzisiaj miała być cześć czwarta ‘Koronawirusa w pigułce’ o tym jak czują się pacjenci po przejściu infekcji koronawirusem po wypisaniu do domu, ale ze względu na nowe ustalenia Rady Bezpieczeństwa, piszę po krotce o tym co zadecydowano. Ostatnia część ‘Koronawirusa w pigułce’ będzie w jutrzejszym newsletterze.

 

Wczoraj odbyło się długo oczekiwane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w Belgii. Po tym jak obserwujemy od paru dni trend spadkowy w nowych hospitalizacjach pacjentów z COVID-19 wszyscy mieli nadzieje usłyszeć, że środki zapobiegawcze powoli będę znoszone. Jednak, pomimo tych dających nadzieje obserwacji odnośnie co do hospitalizacji, pewne jest to, że w społeczeństwie nadal jest dużo wirusa COVID-19, jak również śmiertelność z powodu COVID-19 nadal jest wysoka, więc Rada Bezpieczeństwa Narodowego przedłużyła do 3 maja okres obowiązywania aktualnych środków zapobiegawczych, tak aby nadal maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

 

Jest jednak kilka zmian, dających małą nadzieję na przywrócenie choć trochę normalności i zapowiadających dalsze znoszenie ograniczeń na początku maja.

 

Możliwość odwiedzania osób samotnych i niepełnosprawnych.

I tak każda osoba mieszkająca w domu starców, mieszkająca samotnie lub przebywająca w placówce dla osób niepełnosprawnych może być odwiedzana przez jedną osobę (musi być to za każdym razem ta sama osoba), która nie wykazuje żadnych objawów zakażenia koronawirusem od przynajmniej dwóch tygodni. Jest to zatem środek łagodzący zamknięcie dla tych, którzy od tygodni żyją w izolacji, mający na celu polepszenie ich samopoczucia i zapobiec umieraniu ludzi z powodu samotności.

 

Możliwość zakupu w sklepach ogrodniczych i typu ‘zrób to sam’.

Kolejna zmiana to taka, która ma na celu umożliwienie osobom prace w domu i ogródkach, co nie było dotychczas możliwe ze względu na problemy zakupu materiałów. Otóż postanowiono, że od najbliższej soboty centra ogrodnicze i sklepy dla majsterkowiczów będą mogły być otwarte na tych samych warunkach co sklepy spożywcze. Trzeba będzie oczywiście zachować wszystkie środki zapobiegawcze (czyli nie przekraczać maksymalnej liczby osób w sklepie, nie zbliżać się na mniej niż 1.5 metra, starać się płacić karta bankomatowa etc.).

 

Dalsze złagodzenie środków zapobiegawczych może na początku maja?

 

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, z większymi perspektywami na złagodzenie środków zapobiegawczych. Już wiadomo, że ich łagodzenie będzie następowało stopniowa, aby jak najbardziej spowolnić rozpowszechnianie się wirusa. Nie wiadomo jednak, kiedy będziemy mogli wrócić do naszego normalnego życia.

 

Żadne imprezy masowe nie odbędą się do końca lata.

 

I tak do końca sierpnia nie jest dozwolone organizowanie żadnych imprez masowych, ale jeszcze nie podano jak się je definiuje (czyli od jakiej liczby osób impreza jest uznawana jako masowa). Na razie nieprecyzyjnie mówi się o wydarzeniu masowym jako takim, kiedy nie można zachować odpowiedniego dystansu fizycznego pomiędzy uczestnikami, czyli gdy na małej powierzchni znajduje się wiele osób. Wiadome jest to, że zostaną odwołane duże festiwale, ale nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie mniejszych zgromadzeń, takich jak targi, imprezy prywatne. Decyzja odnośnie mniejszych wydarzeń zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu. Wtedy dowiemy się czy będą się odbywały imprezy sportowe (możliwe jest, że będą się mogły odbywać, ale za zamkniętymi drzwiami).

 

Co jeszcze nie zostało postanowione?

Decyzje dotyczące szkół, kawiarni i restauracji, staży, wyjazdów zagranicznych i obozów młodzieżowych nie zostały jeszcze podjęte, więcej wiadomości pojawi się w najbliższej przyszłości. Złe wiadomomości dla hotelarzy, możliwe, że branża hotelarska będzie jednym z ostatnich sektorów, który zostanie otwarty. Wpływ na te wszystkie decyzje będzie miał raport grupy ekspertów ds. strategii wyjścia, jak również raport ekspertów ds. środków ekonomicznych. Na podstawie tych sprawozdań rząd będzie mógł zdecydować, które sektory mogą zostać ponownie otwarte i na jakich warunkach. To powinna być strategia na nadchodzące tygodnie i miesiące. Branża hotelarska będzie prawdopodobnie na tyłach kolejki, ale na przykład niektóre fabryki może można uruchomić ponownie już po 24 kwietnia.

 

Maseczki ochronne

Pewne jest, że maski nie mogą zastąpić innych przepisów dotyczących higieny lub stosowania tzw. dystansowania socjalnego. Zaleca się stosowanie masek przeciwpyłowych w sytuacjach, w których nie jest możliwe zachowanie bezpiecznej odległości.

 

Telepraca pozostaje normą

 

Przepisy dotyczące przedsiębiorstw pozostają w mocy. Pozostaje to do czasu podpisania protokołów, sektor po sektorze, aby umożliwić przedsiębiorstwom jak najszybsze wznowienie normalnej działalności i zagwarantować odpowiednie warunki pracy dla swoich pracowników. Telepraca będzie nadal preferowana przynajmniej przez jakiś czas.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 16.04.2020

Wczorajsze dane wskazują na dalszy spadek liczby nowo hospitalizowanych pacjentów, osób przebywających w szpitalach z COVID-19, pacjentów wymagających hospitalizacji na intensywnej terapii i wymagających wspomaganego oddychania. Szczyt zachorowań przypadł na początek kwietnia, teraz obserwujemy bardzo wolny spadek hospitalizacji.

Liczba nowo zdiagnozowanych osób z COVID-19 wczoraj to 1236 osób, całkowita liczba zdiagnozowanych osób w Belgii to 34809 osób.

I tak wczoraj 310 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, a 455 osób zostało wypisanych do domu. W szpitalach w Belgii są hospitalizowane 5309 osób z powodu koronawirusa (to jest mniej niż w poprzednim dniu). 1182pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii (mniej o 22 osoby niż przedwczoraj). 889 osób wymaga wspomaganego oddychania (to o 26 osób mniej niż przedwczoraj). Wczoraj zmarło niestety kolejne 417 osoby z powodu COVID-19 (większość w domach opieki), co oznacza, że od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii zmarło 4857 osób.

Nadal utrzymują się tendencje spadkowe w hospitalizacjach, ale niestety śmiertelność nadal pozostaje wysoka. Tak jak wyjaśniliśmy powyżej dużo wirusa jeszcze cyrkuluje w społeczeństwie i dlatego szanse na zakażenie przy niestosowaniu się do reguł izolacji socjalnej są duże, stad Rada Bezpieczeństwa w Belgii zadecydowała, że nie złagodzi aktualnych środków zapobiegawczych i będą obowiązywali one przynajmniej do 3 maja.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1187 euro! Super!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego kupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiorki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN: BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuje wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam również wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search