Liczba zakażeń koronawirusem znowu się zwiększa. Czy druga faza luzowania obostrzeń od 18 maja może doprowadzić do kolejnej fali zachorowań?

Wczoraj Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowała, że drugi etap strategii wyjścia może rozpocząć się w poniedziałek, i będzie obejmować otwarcie szkół, targów, muzeów, ogrodów zoologicznych i oraz takich usług, jak usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Jednak te decyzje rodzą tez niepokój, ponieważ na dziś zwiększa się liczba zakażeń koronawirusem w Belgii. Według danych Instytutu Sciensano, każde dziesięć zakażonych pacjentów zakaża kolejne 8 osób, podczas gdy jeszcze niedawno zakazali oni tylko sześciu.

 

Po tym jak złagodzono pierwsze obostrzenia, można było się spodziewać wzrostu tzw. liczby reprodukcyjnej wirusa. Jej niewielkie wahania nie są według ekspertów niepokojące. Jednak, jeśli ta liczba wzrośnie z 0.6 do 0.8 będzie to zły znak, a jeśli przekroczy 1.0, będzie oznaczać, że epidemia znów rośnie w sile. Żaden ze środków wycofywania się z lockdown, na pewno nie poprawi tej liczby reprodukcyjnej, a już na teraz nie ma zbyt wielkiego pola manewru. Ponadto, jeszcze nie widać rezultatów ostatniego poluzowania środków zapobiegawczych (czyli na przykład umożliwienia wizyt maksymalnie czterem osobom u innej rodziny oraz niedawne otwarcie sklepów).

Wirolodzy trochę się obawiają, że poluzowywanie środków zapobiegawczych następuje zbyt szybko, ponieważ liczba nowych hospitalizacji powinna spadać w sposób bardziej istotny, niż jak do tej pory.

Tymi obawami eksperci podzielili się z Rada Bezpieczeństwa Narodowego i choć niektórzy mieli nadzieje na przyspieszenie kolejnych etapów poluzowania środków zapobiegawczych (zaplanowanych na razie na 8 czerwca), w aktualnej sytuacji epidemiologicznej nie jest to bardzo prawdopodobne (ponieważ tendencja nowych zakażeń nie jest wystarczająco spadkowa).

 

Teraz trzy tygodnie czekania

Trzy tygodnie pomiędzy następnym poniedziałkiem a 8 czerwca zostaną wykorzystane na obserwację wpływu luzowania środków zapobiegawczych na wystąpienie nowych infekcji i hospitalizacji. I choć gospodarka domaga się jak najszybszego zniesienia środków zapobiegawczych i powrotu do normalności, jednak przy szybkim luzowaniu środków zapobiegawczych, w o wiele mniejszym stopniu można kontrolować sytuacje.

Eksperci ostrzegają, że mamy bardzo małe pole manewru i musimy bardzo uważać, aby poprzez zbyt szybkie luzowanie środków zapobiegawczych nie spowodować nowej niekontrolowanej epidemii koronawirusa.

Większość ekspertów uważa za realistyczne, że liczba reprodukcyjna wirusa, może ponownie przekroczyć 1, ale politycy mają nadzieje, że epidemia nie uwolni się spod kontroli.

Zatem do 8 czerwca nie planuje się dalszego wycofywania się ze środków zapobiegawczych. Wręcz przeciwnie, nie jest wykluczone, że trzeba będzie włączyć wsteczny bieg. Niestety nie możemy wykluczyć drugiej fali zachorowań, a wtedy trzeba będzie ponownie wprowadzić środki zapobiegawcze. Kluczowe pytanie jest takie, czy w przypadku nowego rzutu epidemii uda się na czas ponownie wprowadzić zaostrzone środki zapobiegawcze. Jeśli zbyt długo będzie się z nimi zwlekać, może to doprowadzić to dużego wzrostu zachorowań. Pozostaje tylko nadzieja, że w takim przypadku nie będzie trzeba ponownie wprowadzać kraj w całkowity lockdown (czyli tzw. stan zamknięcia), jak w marcu i kwietniu tego roku.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 14.05.2020

 

W tej chwili nieznacznie spada liczba nowych pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Belgii. Niestety nieznacznie wzrasta liczba nowych pacjentów diagnozowanych z COVID-19.

 

Wczoraj hospitalizowano 81 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 1966 pacjentów, 407 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 307 nowych przypadki CVOID-19, a zmarło niestety kolejne 60 osób z powodu COVID-19.

Rośnie liczba reprodukcyjna wirusa (wzrosła z 0.6 do 0.8) czyli dziesięć osoba zarażonych zaraza kolejne 8 a nie sześć jak dotychczas. Nadal pozostaje ona poniżej jeden (jeśli wzrośnie powyżej będzie to oznaczało kolejny wzrost siły epidemii).

 

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3160 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg). Pieniądze zostaną oficjalnie przekazane przez Pana Ambasadora RP w Belgii na ręce rektora KULeuven w Szpitalu Uniwersyteckim w Leuven w poniedziałek. Dalsze szczegóły jutro.

Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!

Poinformujemy tez wszystkich jak odbędzie się przekazanie tych pieniędzy.

 

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search