Magiczna liczba R, czyli czy R0 to tylko oznaczenie ringu w Brukseli i co je łączy z liczba reprodukcyjna koronawirusa?

  1. Co to jest ta sławetna liczba reprodukcyjna wirusa, czyli tzw. R, o którym pisałam we wczorajszym poście?

Liczba reprodukcyjna (R) wskazuje, ile osób zostaje zakażonych od jednego pacjenta. Przykładowo, jeśli liczba ta wynosi 2, wówczas każdy pacjent zaraża 2 inne, a każdy z nich 2 inne. Jeśli jest to 0.5, wówczas 4 osoby zarażają w sumie 2 osoby, które z kolei zarażają 1 osobę więcej.

 

  1. Co oznacza skrót R0?

R0 to nie tylko oznaka drogowa ringu wokół Brukseli. R0 to również podstawowa cyfra reprodukcyjna oznaczające liczbę nowych zakażonych osobo od tych, już chorych w sytuacji, kiedy nie podjęto jeszcze żadnych środków zapobiegawczych, kiedy jeszcze prawie ni był chory z powodu wirusa (lub został zaszczepiony). Dla COVID-19 liczba ta wynosi około 2,5.

 

  1. Dlaczego liczba reprodukcyjna wirusa jest ważna?

Jeśli R jest większe od 1, każda zarażona osoba zaraża więcej niż jedną. Prowadzi to dosłownie do wykładniczego wzrostu liczby zarażonych osób. Środki zapobiegawcze w ramach lockdown dały nam R poniżej 1, gasząc epidemię. Ale dzięki ponownemu umożliwieniu większej ilości kontaktów, wszyscy ci, którzy są zainfekowani, mogą ponownie zarazić więcej osób i w ten sposób wzrośnie liczba reprodukcyjna wirusa. Jeśli przez dłuższy czas przekroczy 1, pojawi się drugi szczyt i znów znajdziemy się w sytuacji, w której szpitale szybko się zapełnią.

 

  1. Jeśli R zwiększy się, czy jest więcej infekcji?

Niekoniecznie. W ciągu jednego tygodnia liczba reprodukcyjna w Belgii wzrosła z 0,6 do 0,8. Tak długo, jak liczba ta jest niższa niż 1, nawet wzrost liczby reprodukcyjnej oznacza, że liczba infekcji nadal spada, ale w wolniejszym tempie. Dopiero gdy liczba reprodukcyjna wirusa wzrośnie powyżej 1, liczba infekcji ponownie wzrasta.

 

  1. Jaka wartość R jest bezpieczna?

Każda wartość R do 1 włącznie świadczy o tym, że utrzymuje się epidemię pod kontrolą. Jako że na dziś w Belgii mamy wartość 0,8 to luzuje się środki zapobiegawcze. Ale nie wszystkie, bo wtedy szybko znów mielibyśmy wartość R około 2,5. Chyba że wirus już prawie nie jest obecny w społeczeństwie, a dzięki testom i śledzeniu każdego ogniska choroby można go szybko opanować. W Belgii jeszcze nie dotarliśmy tak daleko, więc za każdym razem, gdy luzujemy środki zapobiegawcze, musimy polegać na obliczeniach modelowych, aby sprawdzić, czy nie zwiększają one za bardzo wartości R.

 

  1. Mogę sam obliczyć R?

Jeśli masz pod ręką dane dotyczące dziennej liczby infekcji, to jest to łatwe. Całkowitą liczbę infekcji z ostatnich czterech dni dzieli się przez liczbę infekcji z poprzednich czterech dni. I to jest to właśnie liczba R.

 

Te cztery dni nie są wybierane przez przypadek: tak długo trwa średnio, aż ktoś zarazi inna osobę.

 

Jest tylko jeden problem do samodzielnego obliczenia: nie znasz liczby infekcji. Przecież liczba potwierdzonych przypadków jest delikatnym niedoszacowaniem liczby rzeczywistych zakażeń. Jeśli ten stosunek między liczbą potwierdzonych i rzeczywistych przypadków byłby stały, można na to również liczyć, ale ze względu na zmieniającą się strategię testowania, tak nie jest. Liczba przyjęć do szpitala jest bardziej wiarygodna, ale wtedy wartość R dotyczy sytuacji sprzed dwóch tygodni, a nie tej aktualnej.

 

  1. Jak profesjonaliści obliczają wiec liczbę R?

Zespół z Uniwersytetu w Hasselt i w Antwerpii wykorzystuje obecnie stosowane modele m.in. w celu jak najdokładniejszego oszacowania liczby infekcji w danym momencie. Wykorzystywane są wszystkie możliwe dane: potwierdzone przypadki, strategia badań, przyjęcia do szpitala, konsultacje z lekarzami … Pozwala to na bardziej aktualne oszacowanie.

 

Co również jest prawdą: im niższe liczby, tym częstsze mogą być wahania w liczbie reprodukcyjnej R, które niekoniecznie wskazują na wzrost lub spadek stopnia zakażenia. Co więcej, różne modele mogą prowadzić do różnych wyników.

 

  1. Czy ta liczba jest ważniejsza od liczby zakażeń lub przyjęć do szpitala?

Jeśli liczba zakażeń i przyjęć jest niska, to przy R powyżej 1 osiągniecie momentu przekroczenia przepustowości szpitali będzie trwało dłużej. Tak więc istnieje interakcja między R a liczbą zakażeń lub hospitalizacji. Wartość R pozwala przewidzieć, kiedy pojawią się problemy. Ale ponieważ przypadkowe wahania mogą spowodować rozmycie obrazu, to nie tylko wartość R będzie decydująca dla ponownego narzucenia bardziej rygorystycznych zasad. Tak jest również w Niemczech, gdzie R od czterech dni wynosi nieco powyżej 1. Dopiero gdy R jest trwale powyżej 1, to jest to kwestia niepokojąca.

 

  1. Dlaczego nie jest to zgłaszane codziennie?

W Niemczech, Holandii i Danii, między innymi, liczba reprodukcyjna wirusa jest przekazywana regularnie. W Belgii jest to raczej sporadyczne. A jednak eksperci twierdza, że społeczeństwo powinno być na bieżąco informowane. I choć liczba reprodukcyjna wirusa może być dla wielu abstrakcyjna, po pewnych wyjaśnieniach jest łatwa do zrozumienia. Instytut Sciensano właśnie sprawdza, czy liczba ta może być standardowo zamieszczona w ich biuletynie epidemiologicznym.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 15.05.2020

 

W tej chwili nieznacznie spada liczba nowych pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Belgii. Niestety nieznacznie wzrasta liczba nowych pacjentów diagnozowanych z COVID-19.

 

Wczoraj hospitalizowano 67 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 1862 pacjentów, 380 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 356 nowych przypadków CVOID-19, a zmarło niestety kolejne 56 osób z powodu COVID-19.

Rośnie liczba reprodukcyjna wirusa aktualnie wynosi 0.78, czyli dziesięć osób zarażonych zaraza kolejne 8. Nadal pozostaje ona poniżej jeden (jeśli wzrośnie powyżej będzie to oznaczało kolejny wzrost siły epidemii).

 

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3210 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg). Pieniądze zostaną oficjalnie przekazane przez Pana Ambasadora RP w Belgii na ręce Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w poniedziałek. Dalsze szczegóły jutro.

Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!

 

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search