Magiczna liczba R, czyli czy R0 to tylko oznaczenie ringu w Brukseli i co je łączy z liczba reprodukcyjna koronawirusa?
- Co to jest ta sławetna liczba reprodukcyjna wirusa, czyli tzw. R, o którym pisałam we wczorajszym poście?
Liczba reprodukcyjna (R) wskazuje, ile osób zostaje zakażonych od jednego pacjenta. Przykładowo, jeśli liczba ta wynosi 2, wówczas każdy pacjent zaraża 2 inne, a każdy z nich 2 inne. Jeśli jest to 0.5, wówczas 4 osoby zarażają w sumie 2 osoby, które z kolei zarażają 1 osobę więcej.
- Co oznacza skrót R0?
R0 to nie tylko oznaka drogowa ringu wokół Brukseli. R0 to również podstawowa cyfra reprodukcyjna oznaczające liczbę nowych zakażonych osobo od tych, już chorych w sytuacji, kiedy nie podjęto jeszcze żadnych środków zapobiegawczych, kiedy jeszcze prawie ni był chory z powodu wirusa (lub został zaszczepiony). Dla COVID-19 liczba ta wynosi około 2,5.
- Dlaczego liczba reprodukcyjna wirusa jest ważna?
Jeśli R jest większe od 1, każda zarażona osoba zaraża więcej niż jedną. Prowadzi to dosłownie do wykładniczego wzrostu liczby zarażonych osób. Środki zapobiegawcze w ramach lockdown dały nam R poniżej 1, gasząc epidemię. Ale dzięki ponownemu umożliwieniu większej ilości kontaktów, wszyscy ci, którzy są zainfekowani, mogą ponownie zarazić więcej osób i w ten sposób wzrośnie liczba reprodukcyjna wirusa. Jeśli przez dłuższy czas przekroczy 1, pojawi się drugi szczyt i znów znajdziemy się w sytuacji, w której szpitale szybko się zapełnią.
- Jeśli R zwiększy się, czy jest więcej infekcji?
Niekoniecznie. W ciągu jednego tygodnia liczba reprodukcyjna w Belgii wzrosła z 0,6 do 0,8. Tak długo, jak liczba ta jest niższa niż 1, nawet wzrost liczby reprodukcyjnej oznacza, że liczba infekcji nadal spada, ale w wolniejszym tempie. Dopiero gdy liczba reprodukcyjna wirusa wzrośnie powyżej 1, liczba infekcji ponownie wzrasta.
- Jaka wartość R jest bezpieczna?
Każda wartość R do 1 włącznie świadczy o tym, że utrzymuje się epidemię pod kontrolą. Jako że na dziś w Belgii mamy wartość 0,8 to luzuje się środki zapobiegawcze. Ale nie wszystkie, bo wtedy szybko znów mielibyśmy wartość R około 2,5. Chyba że wirus już prawie nie jest obecny w społeczeństwie, a dzięki testom i śledzeniu każdego ogniska choroby można go szybko opanować. W Belgii jeszcze nie dotarliśmy tak daleko, więc za każdym razem, gdy luzujemy środki zapobiegawcze, musimy polegać na obliczeniach modelowych, aby sprawdzić, czy nie zwiększają one za bardzo wartości R.
- Mogę sam obliczyć R?
Jeśli masz pod ręką dane dotyczące dziennej liczby infekcji, to jest to łatwe. Całkowitą liczbę infekcji z ostatnich czterech dni dzieli się przez liczbę infekcji z poprzednich czterech dni. I to jest to właśnie liczba R.
Te cztery dni nie są wybierane przez przypadek: tak długo trwa średnio, aż ktoś zarazi inna osobę.
Jest tylko jeden problem do samodzielnego obliczenia: nie znasz liczby infekcji. Przecież liczba potwierdzonych przypadków jest delikatnym niedoszacowaniem liczby rzeczywistych zakażeń. Jeśli ten stosunek między liczbą potwierdzonych i rzeczywistych przypadków byłby stały, można na to również liczyć, ale ze względu na zmieniającą się strategię testowania, tak nie jest. Liczba przyjęć do szpitala jest bardziej wiarygodna, ale wtedy wartość R dotyczy sytuacji sprzed dwóch tygodni, a nie tej aktualnej.
- Jak profesjonaliści obliczają wiec liczbę R?
Zespół z Uniwersytetu w Hasselt i w Antwerpii wykorzystuje obecnie stosowane modele m.in. w celu jak najdokładniejszego oszacowania liczby infekcji w danym momencie. Wykorzystywane są wszystkie możliwe dane: potwierdzone przypadki, strategia badań, przyjęcia do szpitala, konsultacje z lekarzami … Pozwala to na bardziej aktualne oszacowanie.
Co również jest prawdą: im niższe liczby, tym częstsze mogą być wahania w liczbie reprodukcyjnej R, które niekoniecznie wskazują na wzrost lub spadek stopnia zakażenia. Co więcej, różne modele mogą prowadzić do różnych wyników.
- Czy ta liczba jest ważniejsza od liczby zakażeń lub przyjęć do szpitala?
Jeśli liczba zakażeń i przyjęć jest niska, to przy R powyżej 1 osiągniecie momentu przekroczenia przepustowości szpitali będzie trwało dłużej. Tak więc istnieje interakcja między R a liczbą zakażeń lub hospitalizacji. Wartość R pozwala przewidzieć, kiedy pojawią się problemy. Ale ponieważ przypadkowe wahania mogą spowodować rozmycie obrazu, to nie tylko wartość R będzie decydująca dla ponownego narzucenia bardziej rygorystycznych zasad. Tak jest również w Niemczech, gdzie R od czterech dni wynosi nieco powyżej 1. Dopiero gdy R jest trwale powyżej 1, to jest to kwestia niepokojąca.
- Dlaczego nie jest to zgłaszane codziennie?
W Niemczech, Holandii i Danii, między innymi, liczba reprodukcyjna wirusa jest przekazywana regularnie. W Belgii jest to raczej sporadyczne. A jednak eksperci twierdza, że społeczeństwo powinno być na bieżąco informowane. I choć liczba reprodukcyjna wirusa może być dla wielu abstrakcyjna, po pewnych wyjaśnieniach jest łatwa do zrozumienia. Instytut Sciensano właśnie sprawdza, czy liczba ta może być standardowo zamieszczona w ich biuletynie epidemiologicznym.
Sytuacja epidemiologiczna na 15.05.2020
W tej chwili nieznacznie spada liczba nowych pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Belgii. Niestety nieznacznie wzrasta liczba nowych pacjentów diagnozowanych z COVID-19.
Wczoraj hospitalizowano 67 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 1862 pacjentów, 380 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 356 nowych przypadków CVOID-19, a zmarło niestety kolejne 56 osób z powodu COVID-19.
Rośnie liczba reprodukcyjna wirusa aktualnie wynosi 0.78, czyli dziesięć osób zarażonych zaraza kolejne 8. Nadal pozostaje ona poniżej jeden (jeśli wzrośnie powyżej będzie to oznaczało kolejny wzrost siły epidemii).
W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3210 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg). Pieniądze zostaną oficjalnie przekazane przez Pana Ambasadora RP w Belgii na ręce Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w poniedziałek. Dalsze szczegóły jutro.
Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!
Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,
Agnieszka Ciarka
Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:
https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/
Tel. 0471 74 18 60
Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/