Niepokój przed drugą falą zachorowań i kolejnym zamknięciem wzrasta wraz z luzowaniem środków zapobiegawczych. Gdyby środki były wycofywane wolniej, moglibyśmy być pewniejsi, że nie nastąpi kolejna fala zachorowań…

Dzisiaj próba odpowiedzi na pytanie Pana Marka o tym czy będzie druga fala zachorowań…

 

Specjaliści informują, że naszą jedyną bronią przed drugą falą zachorowań i nowa blokadą jest szybkie wygaszenie epidemii. Zachowanie zasad dystansowania społecznego, noszenie maseczek i regularne mycie rąk są kluczowe, ale niewystarczające do utrzymania wirusa na wystarczająco niskim poziomie reprodukcji. Sukces strategii wyjścia z lockdown zależy w największym stopniu od powodzenia strategii testowania i śledzenia nowych zakażeń.

 

Do monitorowania pandemii służy między innymi liczba reprodukcyjna wirusa (tzw. R, o którym pisałam we wczorajszym poście).

Świadczy ona o tym, ile nowych osób zostaje zakażonych przez jedna chora osobę. W każdym kraju starania są nakierowane na to, aby liczba reprodukcyjna wirusa była mniejsza niż jeden. Niestety w Niemczech zaobserwowano wzrost powyżej jeden, po wprowadzeniu obluzowania zaostrzeń, co oznacza ponowny wzrost siły pandemii. Będzie to niepokojące, jeśli przez kolejne dni ta liczba reprodukcyjna będzie się utrzymywać na tym poziomie lub dalej rosnąć. Dlatego bardzo ważne jest śledzenie nowych zakażeń, śledzenie ich kontaktów i przeprowadzanie u nich testów na COVID-19, oraz izolacja domowa do momentu, kiedy jest już można wykluczyć u nich zakażenie. Istnieje jednak możliwość, że pomimo tych wszystkich środków nadal nowe przypadki zachorowań prześlizgną się przez ta siec monitoringu i wirus może się szybko rozprzestrzenić, tak ze konieczne będzie nowy stan zamknięcia (czyli lockdown), tak aby uniknąć przeciążenia szpitali. Jeśli wzrost zakażeń nastąpiłby w jednym regionie to wystarczające może być lockdown tego regionu. Jednak w małym i gęsto zaludnionym kraju, jakim jest Belgia, jeśli dojdzie do ponownego wzrostu zakażeń, najprawdopodobniej będą potrzebne obostrzenia na poziomie krajowym.

Dlaczego tak boimy się przeciążenia szpitali? Ponieważ może doprowadzić to do sytuacji, w której poważnie chorzy pacjenci – na przykład tacy, którzy mają zawał serca lub maja poważne obrażenia po wypadku samochodowym – mogliby zostać pozbawieni dostępu do opieki medycznej, ponieważ szpital jest pełny. Setkom ludzi groziłaby śmierć z powodu braku opieki. Każdy chce uniknąć tych przerażających obrazów, które były obserwowane podczas pandemii na przykład w Lombardii.

 

Nieważne, jak bardzo wszyscy mają nadzieję, że nie dojdzie do drugiego zamknięcia i nieważne, jak bolesne byłoby to dla gospodarki, ale nie można tego wykluczyć. Zamknięcie nie jest wyborem, tylko koniecznością, w przypadku, kiedy pandemia rośnie znów w sile i w pewnym momencie nie można po prostu zrobić nic innego, aby szpitale nie były przeciążone.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 16.05.2020

 

W tej chwili nieznacznie spada liczba nowych pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Belgii. Niestety nieznacznie wzrasta liczba nowych pacjentów diagnozowanych z COVID-19.

 

Wczoraj hospitalizowano 65 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 1750 pacjentów, 364 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 345 nowych przypadków COVID-19, a zmarło niestety kolejne 47 osób z powodu COVID-19.

 

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3210 euro. Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg). Pieniądze zostaną oficjalnie przekazane przez Pana Ambasadora RP w Belgii na ręce Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w poniedziałek. Dalsze szczegóły jutro.

Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!

 

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search