Maski chirurgiczne, N95 czy FFP2? Która wybrać i jak dezynfekować? Pięć rzeczy o których musisz wiedzieć w związku z użyciem masek.

Według zaleceń należy nosić maski ochronne, choć w przeciwieństwie do tego co się powszechnie sądzi, maski te maja chronić inne osoby przed zakażeniem, jeśli my sami jesteśmy chorzy, a nie chronić nas przed zakażeniem od innych ludzi.

Nie wszyscy mamy dostęp do masek chirurgicznych, a maski typu N95 i FF2 są w tej chwili najbardziej potrzebne w szpitalach, więc wiele osób zaopatrzyło się w maski płócienne lub bawełnianie własnej roboty. Te domowej roboty maski powinny zakrywać nos i usta i być noszone, i są przydatne przy wyjściu do supermarketu lub np. apteki.

 

Zaopatrzenie się w maskę bawełnianą lub płócienną własnej produkcji to tylko jeden z elementów układanki: aby maski były skuteczne, muszą być noszone prawidłowo. Co to znaczy:

Po pierwsze, trzeba maskę dobrze dopasować.

Osłony twarzy powinny być dopasowane do skorej twarzy, ale nadal wygodne, zakrywać cały nos i usta, a także sięgać pod brodę. Powinnaś mieć możliwość normalnego oddychania, ale boki maski powinny przylegać do twarzy.  Prawdę mówiąc, noszenie maski może być trochę irytujące. Osoby noszące okulary mogą mieć problemy z zaparowaniem soczewek w masce. U wielu osób noszenie maski powoduje uczucie duszności.  Należy wypracować taki sposób, aby noszenie maski było jak najwygodniejsze.

Po drugie: Załóż maskę ostrożnie

Niezależnie od tego, czy używasz maski domowej czy maski chirurgicznej, jednym z najważniejszych kroków przed założeniem lub po zdjęciu okrycia twarzy jest zachowanie odpowiedniej higieny rąk, albo poprzez użycie środkiem do higieny rąk, albo mycie rąk wodą z mydłem. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, aby najpierw umyć ręce przed założeniem maski, a następnie sprawdzić, czy w tkaninie nie ma dziur lub rozdarć.

 

Podczas zakładania maski na twarz, najpierw nałożyć ją na twarz i zawiąż opaski, a następnie dokładnie przykryj twarz i usta, upewniając się, że możesz swobodnie oddychać. Jeśli twoja maska ma specjalny mostek na nosie, przytrzymaj ja w tym miejscu, a następnie zapnij opaski na uszy.

 

Po trzecie: Nie należy dotykać maski podczas jej noszenia.

Nie powinieneś zdejmować, regulować ani przesuwać maski podczas pobytu na zewnątrz. Ważne jest, aby pamiętać, że zewnętrzna strona maski jest uważana za skażoną. Ostatnie badania laboratoryjne wykazały, że wirus, który powoduje COVID-19, może przetrwać na masce twarzowej do siedmiu dni.  Oznacza to, że jeśli chcesz zdjąć maskę, aby odetchnąć, ważne jest, aby po dotknięciu maski natychmiast umyć ręce.

 

Po czwarte: zdejmuj maskę ostrożnie.

Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dotykać przedniej części maski oraz oczu, nosa i ust podczas zdejmowania osłony twarzy, a także umyć ręce po użyciu maski. Pamiętaj o tym: Noszenie maski nie czyni cię niezwyciężonym w walce z koronawirusem, nie ma wątpliwości, że na zewnętrznej stronie maski mogą znajdować się cząsteczki wirusa.

 

Po piąte: należy często prac maski bawełnianie i płócienne

Obecnie nie istnieją żadne ścisłe wytyczne dotyczące prania i dezynfekcji płóciennych i bawełnianych masek do twarzy. Do dezynfekcji materiałowego pokrycia twarzy wystarczy wyprać maskę (w temperaturze 60 stopni Celsjusza). Powinieneś prać ją regularnie, najlepiej po każdym użyciu, choć niektórzy eksperci twierdza, że maskę wystarczy prać tak często, jak bieliznę. Dobrze mieć zapas masek, aby można je było używać podczas gdy inne pierzemy.

I jeszcze kilka słów o maskach chirurgicznych i maskach N95 lub FFP2.

Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne to jednorazowe maski materiałowe przeznaczone do ochrony przed dużymi kroplami lub rozpryskami płynów ustrojowych lub innych niebezpiecznych płynów. Podczas oddychania poprzez te maski dochodzi do nieszczelności wzdłuż ich krawędzi i dlatego nie zapewniają one odpowiedniego poziomu ochrony dróg oddechowych przed mniejszymi cząstkami unoszącymi się w powietrzu. Podstawową zalecaną funkcją medyczną tego typu masek jednorazowych jest dla osób zakażonych, które chcą zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby na inne osoby znajdujące się w ich pobliżu, a nie są one substytutem maski oddechowej i ich podstawową funkcją nie jest ochrona użytkownika maski.

W profesjonalnej służbie zdrowia maski te są na ogół traktowane jako jednorazowe przedmioty jednorazowego użytku. Nie udało mi się znaleźć żadnej literatury dotyczącej procesów dekontaminacji używanych masek chirurgicznych do twarzy. Możliwe, że ponieważ nie są one przeznaczone do ochrony użytkownika przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą powietrzną i są na tyle tanie, że mogą być traktowane jako przedmioty jednorazowego użytku, nie przeprowadzono badań nad ich dekontaminacją w celu ponownego użycia.

Maski oddechowe typu N95

Maski oddechowe (typu N95) są szczelnymi, ściśle przylegającymi maskami, które przepychają całe powietrze przez filtr zaprojektowany tak, aby zablokować 95% lub więcej z 0,3 mikronowych cząstek testowych. W USA, maski N95 powinny być certyfikowane i opatrzone odpowiednimi oznaczeniami. Muszą one być odpowiednio dopasowane i przetestowane pod kątem szczelności, zanim zostaną uznane za bezpieczne i tradycyjnie uważane są za jednorazowe. Jednakże ogniska chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak SARS, MERS, H1N1 I COVID-19, spowodowały regionalne niedobory tych masek, co skłoniło wielu naukowców do przyjrzenia się możliwym procedurom dezynfekcji, które mogłyby umożliwić ponowne użycie masek. Niestety, wiele popularnych metod dekontaminacji, takich jak sterylizacja parowa w wysokiej temperaturze, mycie alkoholem i wybielanie wykazało, że rozkładają te typy masek oddechowych.

Pozytywne jest to, że następujące sposoby dezynfekcji okazały się skuteczne bez uszkodzenia tego typu masek:

– za pomocą pary z nadtlenku wodoru (H2O2)

– za pomocą pary wodnej w mikrofalówce (Microwave Generated Steam – MGS):

Plastikowe zbiorniki z perforowanymi wierzchołkami, jak pokazano na rysunku, są wypełnione około 50 mL wody z kranu w temperaturze pokojowej, zanieczyszczona maska N95 jest umieszczana na środku zespołu i ładowana do dostępnej w handlu kuchenki mikrofalowej i wystawiana na działanie promieniowania przez dwie minuty (jedna minuta z każdej strony maski). Użycie tej metody doprowadziło do średniej redukcji dziennika o 5,06 żywego wirusa. Należy zauważyć, że wiele konstrukcji maski N95 posiada metalowe opaski nosowe, które po wystawieniu na promieniowanie mikrofalowe stopią otaczający obszar maski, czyniąc ją niezdatną do użytku, dlatego ta metoda może być stosowana do masek, które nie posiadają elementów metalowych

– za pomocą ciepła i wilgoci:

W tym celu szczelny pojemnik wypełniony jest około jednym litrem wody z kranu. Plastikowy stojak jest umieszczony w pojemniku i ma być podgrzewany do 65 ℃ przez 3 godziny w piekarniku, po czym maska jest umieszczana na stojaku, a po 3 godzinach jest umieszczana w piecu na kolejne 30 minut. Zastosowanie tej metody doprowadziło do średniej redukcji dziennika o 4,81 żywego wirusa

-za pomocą promieni UV (zarówno dawka jak i długość fali światła UV są krytyczne dla inaktywacji wirusa)

 

Wszystkie te metody są trudne do implementacji w warunkach domowych, więc jedyna możliwością jest stosowanie masek chirurgicznych i N95/FFP2 jako masek jednorazowych.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 10.04.2020

Wczorajsze dane wskazują na stabilizacje liczby hospitalizowanych pacjentów. Niestety rośnie w ostatnich dniach liczba zgonów z powodu COVID-19. Liczba pacjentów hospitalizowanych na intensywnej terapii się stabilizuje, w tej chwili pacjenci z COCID zajmują 85% lóżek na oddziałach intensywnej terapii i nadal jest ponad 1000 wolnych lóżek.

I tak wczoraj 461 osób zostało przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 404 osoby zostały wypuszczone do domu. Aktualnie w szpitalach w Belgii jest hospitalizowanych 5610 osób z powodu koronawirusa . 1278 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii; Wczoraj zmarło niestety kolejne 325 osób z powodu COVID-19, co oznacza, że całkowita liczba zgonów od 13 marca z powodu koronawirusa w Belgii wzrosła do 3019 osób.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 485 euro! Super!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego kupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiorki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuje wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search