Zatwierdzono fazę 1A w Belgii wychodzenia z ‘lockdown’. Co zmienia się od 4 maja? Ponownie wzrosła całkowita liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, ale mniej jest pacjentów wymagających hospitalizacji na intensywnej terapii…

Pierwsza faza planu stopniowego wycofywania ograniczeń w życiu publicznym związanych z COVID-19 rozpocznie się w Belgii zgodnie z planem 4 maja. Eksperci z grupy odpowiedzialnej za strategię wyjścia z tzw. ‘lockdown’, stwierdzili, że obecna ewolucja sytuacji epidemii covid-19 pozwala na pierwsze złagodzenie ograniczeń w życiu publicznym.

 

 

Konkretnie oznacza to, że faza 1A rozpocznie się w poniedziałek 4 maja, jak zaproponowano w piątek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Z CZYM WIĄŻE SIĘ FAZA 1A?

Transport publiczny

Zakrycie ust i nosa maską, szalikiem lub innym materiałem jest obowiązkowe dla wszystkich podróżnych powyżej 12 roku życia.

Zasady te dotyczą nie tylko samych pojazdów, ale także przy wejściu do budynku, na peronie itp.

Należy przestrzegać zasad społecznego dystansu

 

Przemieszczanie się

Przemieszczanie się po terenie Belgii bez istotnych powodów pozostaje zabronione: można wyjść z domu, aby pójść do pracy, na zakupy lub do lekarza. W przypadku niezbędnych podróży, wskazane jest podróżowanie własnym środkiem transportu (samochodem, rowerem, pieszo, itp.) i unikanie godzin szczytu.

 

Relaks i ruch na zewnątrz

Mogą Państwo uprawiać sport na świeżym powietrzu (tenis, lekkoatletyka, wędkowanie, golf…), chodzić, jeździć na rowerze itp. z maksymalnie dwiema osobami, które nie mieszkają pod Państwa dachem. Należy tu również zachować zasady dystansowania społecznego (pamiętajmy ze większość osób przechodzi zakażenie COVID-19 bezobjawowo). Sporty wymagający infrastruktury, takiej jak prysznice, szatnie czy stołówka, są nadal niedozwolone.

 

Firmy

Wszystkie przedsiębiorstwa mogą kontynuować (lub wznowić) swoją działalność. Telepraca pozostaje normą. Należy przestrzegać zasad społecznego dystansowania. W przedsiębiorstwach, w których nie jest to możliwe, trzeba używać maseczek.

 

Sklepy/sklepy

 

Wszystkie sklepy, które zostały zamknięte, pozostają zamknięte, z wyjątkiem tych, które sprzedają tkaniny (bo mogą one być używane do sporządzania masek).

 

Gastronomia

Kawiarnie, restauracje i dancingi pozostają zamknięte

 

Edukacja

Na tym etapie nic nie zmienia się w środkach dotyczących edukacji

Lekcje pozostają zawieszone

 

Opieka zdrowotna

Stopniowo dostęp zostanie ponownie w pełni rozszerzony na ogólną i obejmie również specjalistyczną opiekę zdrowotną.

 

Przemieszczanie do drugiego miejsca zamieszkania

Co najmniej do 19 maja: nie można się przemieszczać do drugiego miejsca zamieszkania.

 

Podróże i imprezy

Nieuzasadnione podróże zagraniczne i imprezy masowe są nadal zabronione

 

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 29.04.2020

Lekki wzrost liczby hospitalizacji z powodu COVID-19, zmniejsza się istotnie liczba pacjentów na intensywnej terapii.

I tak wczoraj 174 osoby zostały przyjęte do szpitala z powodu COVID-19, a 340 osób zostało wypisanych do domu. Aktualnie leży w szpitalach 4050 pacjentów z CVOID-19 (trochę więcej niż przedwczoraj). Liczba pacjentów na intensywnej terapii spadla do 797 osób (to jest o 79 mniej niż przedwczoraj). Wczoraj zmarło niestety kolejne 170 osób z powodu COVID-19.

Po raz pierwszy od wielu dni liczba pacjentów hospitalizowanych na intensywnej terapii spadla poniżej 800.

 

Obiecałam, że będę codziennie informować o tym, ile pieniędzy udało się zebrać w naszej zbiórce na szpital w Belgii i w Polsce.

Na dziś jest to 1822 euro! Super! Już prawie dwa tysiące euro!  Brawo my!

Nadal nie udało mi się aktywować możliwości sprzedaży ebooka na stronie, tak aby po jego zakupieniu za 1 euro, pieniądze od razu zostały przesłane na konto Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego, a następnie po zakończeniu zbiórki, co do centa na szpital w Belgii i w Polsce.

Dopóki sprzedaż ebooka nie ruszy proponuję, żeby wpłacać pieniądze na konto naszego Polsko-Belgijskiego Stowarzyszenia Medycznego:

Association Médicale Belgo-Polonaise

IBAN : BE69 2100 5304 2278

Przy wpłacie proszę podać swój email (nie można wpisać @, więc proszę po prostu napisać małpa), tak aby można było przesłać ebooka oraz zaznaczyć, na który szpital w Belgii i ewentualnie w Polsce chcieliby Państwo przeznaczyć pieniądze.

W Belgii proponuję wybrać z tych szpitali:

– Szpital Uniwersytecki AZVUB w Brukseli (UZ Brussel) na Jette

– Szpital Uniwersytecki Świętego Łukasza (UCL) w Brukseli

– Szpital Uniwersytecki w Leuven (UZ Leuven)

– Szpital Uniwersytecki w Liège (CHU Sart Tilman)

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search