Wiele osób zadaje sobie pytanie jak wygląda śmiertelność w tym roku w kwietniu podczas pandemii koronawirusa, w porównaniu ze śmiertelnością w innych latach w Belgii….

Pytania te są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ niektóre kraje, takie jak na przykład Luksemburg, ogłosiły, że śmiertelność w kwietniu w tym roku była porównywalna z poprzednimi latami.

 

Dane odnośnie do śmiertelności w Belgii, są jednak mniej optymistyczne.

Według danych Sciensano i Statbel w kwietniu 2020 r. zmarło w Belgii w sumie 14 790 osób.

Tymczasem w ciągu ostatnich pięciu lat w Belgii, w kwietniu zmarło średnio 8 890 osób. Czyli w tym roku, tylko w kwietniu zmarło o 5 900 osób więcej niż zwykle. Ta nadmierna śmiertelność jest prawie w całości spowodowana przez COVID-19.

 

Tegoroczny kwiecień jest jednym z miesięcy o największej śmiertelności w Belgii. W historii kraju było tylko cztery miesiące, w których było więcej ofiar śmiertelnych. W maju 1940 roku, w miesiącu, w którym Niemcy najechały na Belgię, zginęło 23 106 osób. W styczniu 1945 r. w czasie ofensywy w Ardenach zginęło 15 950 osób. Także w styczniu 1951 i lutym 1960 roku było więcej zgonów niż w kwietniu tego roku.

 

Sytuacja epidemiologiczna na 09.05.2020

 

Nadal bardzo obiecujący trend spadku liczby nowych zachorowań i hospitalizacji z powodu COVID-19 w Belgii.

 

Wczoraj hospitalizowano 76 nowych pacjentów z COVID-19, całkowita liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 2381 pacjentów. Wczoraj zanotowano 585 nowych przypadków CVOID-19, a zmarło niestety kolejne 76 osób z powodu COVID-19. Do tej pory epidemia COVID-19 spowodowała śmierć 8581 osób.

 

Centrum kryzysowe zwraca uwagę, że liczba osób zakażonych COVID-19 w Belgii kraju wciąż rośnie, częściowo z powodu zwiększonej liczby wykonywanych testów. Liczba nowych hospitalizacji dalej się stabilizuje, co jest oczywiście dobrą wiadomością, ale nadal pozostaje dość wysoka.

 

Przypomnijmy, że wybuch epidemii nastąpił na początku marca, dwa tygodnie później epidemia zaczęła rosnąć, osiągając szczyt około 6-7 kwietnia. W międzyczasie liczby spadają hospitalizacji spadają i mamy nadzieje, że będą z dnia na dzień coraz niższe. Centrum kryzysowe nalega jednak na ścisłe przestrzeganie zaleceń mających na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

W naszej zbiórce na szpital zebraliśmy równo 3150 euro (wpłynęły jeszcze dzisiaj wpłaty). Najwięcej osób zdecydowało o przekazaniu pieniędzy na Szpital Uniwersytecki UZ Leuven (Gasthuisberg), zaraz na drugim miejscu był Szpital Saint Luc, a następnie UZ Brussel i Sart Tilman. Dlatego pieniądze będą przekazane na UZ Leuven (Gasthuisberg), w najbliższych dniach będę wiedzieć w jaki sposób one będą przekazane i na jaki cel w obrębie szpitala zostaną przekazane.

Chciałabym umieścić w ebooku nazwiska wszystkich darczyńców, tak aby, każdy miał pamiątkę. Proszę wysłać email do mnie (dr.ciarka@procardio.info) jeśli ktoś NIE CHCE znaleźć się na liście w ebooku!

Poinformujemy tez wszystkich jak odbędzie się przekazanie tych pieniędzy.

 

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search