‘Wyjście z domu dozwolone, oby nie za bardzo szalone’.

Minister zdrowia Maggie De Block (Open VLD) uruchomiła na początku lockdown hasło „Zostań w swoim domu”. To wyrażenie na stale weszło do potocznego języka, ale jest już nieaktualne, ponieważ etapami wychodzimy z lockdown.

Dlatego zaproponowano teraz nowe hasło: ‘Wyjście z domu dozwolone, oby nie za bardzo szalone’.

To w krótki sposób podsumowuje, to co należy teraz robić. Możemy wyjść z domu i zrobić trochę więcej, cieszmy się tą wolnością, ale nie przesadzajmy. Kluczowa sprawa jest teraz ostrożność w naszym postepowaniu, choć możemy robić o wiele więcej niż jeszcze kilka tygodni temu.

Na dzień dzisiejszy istnieje sześć złotych zasad, których wszyscy muszą przestrzegać.

 

  1. Zachowanie zasad higieny jest nadal niezbędne. Zalecenia takie jak „myj ręce regularnie” i „nie całuj ani nie podawaj ręki” muszą być ściśle przestrzegane.
  2. Zajęcia powinny najlepiej odbywać się na zewnątrz. Jeśli nie jest to możliwe, należy upewnić się, że pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane.
  3. Należy chronić osoby z grup ryzyka, które mogą mieć ciężki przebieg choroby.
  4. W dalszym ciągu obowiązują zasady dotyczące zachowania dystansowania socjalnego. Z wyjątkiem osób z tego samego gospodarstwa domowego, dzieci poniżej 12 roku życia i osób z tzw. stałej grupy = banki, do dziesięciu osób włącznie.
  5. Możesz mieć bliższy kontakt z dziesięcioma różnymi osobami w tygodniu, poza osobami mieszkającymi pod jednym dachem (i to jest twoja dziesięcioosobowa grupa, tzw. bańka).
  6. Grupa, tzw. bańka, nigdy nie może być większa niż dziesięć osób, włącznie z dziećmi. Dotyczy to zarówno przebywania w pomieszczeniach zamkniętych (np. w Państwa domu lub restauracji), jak i na zewnątrz (np. w parku).

 

 

 

Sytuacja epidemiologiczna na 07.06.2020

 

W tej chwili nadal utrzymuje się niska liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, jak również niska liczba zgonów. Nadal niska jest również liczba nowych przypadków COVID-19. Te trendy utrzymują się pomimo poluzowania środków zapobiegawczych w zeszłym tygodniu.

 

Wczoraj hospitalizowano 21 nowych pacjentów z COVID-19, 571 pacjentów jest nadal hospitalizowanych z powodu COVID-19, w tym 111 pacjentów jest hospitalizowanych na intensywnej terapii. Wczoraj zanotowano 154 nowych przypadków COVID-19, a zmarło niestety kolejne 15 osób z powodu COVID-19. Koronawirus w Belgi zebrał żniwo w postaci 9595 zgonów.

 

Pozdrawiam wszystkich bezwirusowo,

 

Agnieszka Ciarka

 

Telekonsultacje/Wideokonsultacje kardiologia:

https://www.ciarkaprocardio.pl/rejestracja-umow-sie-do-lekarza/

Tel. 0471 74 18 60

Blog: https://www.ciarkaprocardio.pl/blog/

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search